اوریگامی در معماری
Origami in Architecture

دانلود مقاله

 


 

از دهه ۱۹۹۰ اوریگامی در معماری نیز مورد استفاده قرار گرفت. برخی موارد در طراحی خانه‌های خاص بخصوص برای مسابقات معماری و در مواردی برای طراحی خانه‌های سبک و قابل حمل.

با رشد تکنولوژی و امکان جایگزین کردن مصالح پایدارتر و استفاده از کامپیوتر , سبکی جدید از اوریگامی به نام اوریگامی پایدار به وجود آمد. یکی از اولین کسانی که در این زمینه کارهای سازنده کرد پروفسور میرا بود . ایشان با استفاده از صفحه های صاف با برش های متوازی الاضلاع شکلی بدیع به وجود آورد که پس از بررسی های سازه ای معلوم شد این سازه دارای خاصیت بسیار جالبی است : بیشتر نقاط عمود بر هم در این سازه به هم وابسته هستند یعنی با یک حرکت در سازه دیگر اجزا نیز این حرکت را خواهند داشت . حال این به چه دردی می خورد….؟

از همین تکنولوژیِ در ساخت بادبان های خورشیدی در ماهواره های فضایی , کیسه های هوا , سقف های استادیوم های ورزشی  و لنز های دوربین های شاتل  استفاده می شود.

به عنوان مثال برای پوشش مساحتی به بزرگی سقف یک ورزشگاه استفاده از این سبک باعث می شود که بار دارای نقطه تمرکز یکسان در کل سازه نباشد و به راحتی طرح بار را خنثی و میتوان آن­را باز و بسته کرد.حتی از این سبک برای طراحی داخلی نیز استفاده می شود . نمونه ­ی بارز آن دیوار ها و سقف ترمینال سفرهای دریایی یوکوهاما در ژاپن است که طرح آن از تاهای اریگامی گرفته شده است.