Banner4
back

اوریگامی

واژه­ ی origami  متشکل از دو کلمه ی “ori” و “gami” است که “ori” به معنای “folding  تا کردن” و “gami” تغییر یافته­ ی کلمه­ ی “kami” به معنای “paper کاغذ” می ­باشد.

در واقع اوریگامی، هنر و اندیشه تا کردن کاغذ برای خلق اشکال مختلف از قبیل  حیوانات،وسایل تزئینی، شکل­های هندسی و اشکالی مرتبط با گرافیک، معماری , صنعت . بدون نیاز به استفاده از چسب و قیچی می باشد، که از هنرهای کهن کشور ژاپن به حساب می­ آید . طیف وسیعی از کودکان تا بزرگسالان می توانند با تا کردن کاغذ، تصورات و مفاهیم ذهنی خود را به صورت اشکال سه­ بعدی عینیت بخشند .

تاریخچه

از آنجا که وجود کاغذ یک پیش نیاز بدیهی برای پیشرفت اوریگامی بوده، بهتر است ابتدا اشاره­ ای به تاریخچه ی کاغذ داشته باشیم.

قبل از اختراع کاغذ از مواد متفاوتی برای نوشتن استفاده می­شد که می توان به عنوان مثال از پاپیروس، طومار پوستین، پارچه،پوست درخت نام برد. چینی­ ها از پارچه­ های بافته شده برای این منظور استفاده می کردند. روش ساخت کاغذ در حدود سال ۱۰۵ میلادی توسط آقای تسایی لون که وزیر کشاورزی چینی­ ها بود اختراع شد و تا حدود پانصد سال به صورت یک راز نگهداری می­شد. در ابتدای قرن هفتم میلادی این صنعت توسط راهبان بودایی از  …

فواید اوریگامی

از فواید و مزایای بسیار مهم اوریگامی می­توان به موارد زیر اشاره داشت:

زیاد شدن شوق و علاقه به طبیعت و موجودات زنده / افزایش مهارت دست­ها / هماهنگی اندیشه و عمل / تمرکز حواس و مدیتیشن ذهن / بالا بردن صبر و شکیبایی / کمک به ساخت الگوهای هنری و صنعتی به دلیل قابلیت آسان شکلگیری وعملی کردن ایده­ ها / انگیزه ایجاد ساعاتی برای بازی و سرگرمی / ارزان و در دسترس بودن / رشد نظم و ترتیب بهتر در کار­ها پاسخگویی به نیاز خلاقیت و پویایی انسان در جهت حل معما / افزایش نتیجه گیری های منطقی و ریاضی

انواع کاغذ اوریگامی

اوریگامی را می­توان با هر نوع کاغذی انجام داد اما کاغذهای مخصوص اوریگامی از نظر استحکام و گرم کاغذ جهت ایجاد تا­های متوالی استاندارد دارد .

کاغذهای اوریگامی از نظر سایزبندی نیز استاندارد دارد که معمولا به شکل مربع می­باشد و در ابعاد ۱۰*۱۰ و ۱۵*۱۵ و۲۰*۲۰ سانتی متر بسیار متداول می­باشد. لازم به ذکر است که کاغذهایی به شکل مستطیل و دایره و مثلث نیز موجود می­باشد که برای ساخت یکسری از مدل­ها مورد استفاده قرار می­گیرد.

البته در مورد کاغذ اوریگامی ضخامت و گرماژی که برای ساخت اشکال مختلف به کار می­رود بسیار مهم و متفاوت است که تشخیص و انتخاب نوع کاغذ مربوط می­شود به سازنده مدل و نیز مدلی که برای ساخت انتخاب کرده است.

 • washi واشی:

  کاغذهای ساده اوریگامی – اصطلاح  ” وا”   به معنای ژاپنی است و اصطلاح شی به معنای کاغذ می باشد. کاغذ اوریگامی ژاپنی به صورت سنتی مربع شکل بوده و در ابعاد ۱۵ سانتی متر می باشد. این کاغذ در سایزهای متفاوت به وفور یافت می شود.

 • aizomechi آیزوم چی:

  کاغذ رنگی، معمولا در سایه های از آبی یا نیلی رنگ شده است، واژه “آی” در ژاپنی به معنای نیلی است.

 •  chiyagami چیوگامی:

  کاغذ طرح دار روشن، این طرح ها در گذشته با قالب های چوبی به صورت مهر چاپ می شد  اما امروزه توسط چاپگرهای دیجیتالی چاپ می شوند.

 • دیگر کاغذها:

  مامی گامی momigami / شین وازوم shinvazoom / آنریو unryo / یوزن yozen / کاغذ یک طرفه one-sided paper / کاغذ دو طرفه dual-sided paper / کاغذ فویلfoil paper / کاغذ طرح دار patterned paper  و …

علائم و نشانه ها:

اولین بار مفهوم رسم نمودار در کتاب senbazuru orikata (اولین کتاب اوریگامی) در سال۱۷۹۷ مطرح شد. دیاگرام ها در این کتاب بسیار نامشخص بودند و اغلب شکل نهایی طرح را نشان می دادند بدون اینکه مراحل تا زدن ها را آموزش دهد. در کتاب بعدی اقداماتی جهت اصلاح روند دیاگرام ها به وجود آمد، اما هیچ کدام به تصویب نرسید.

در دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ , آکیرا یوشیزاوا یک سیستم رسم نمودار ارائه داد. او نماد رسم نمودار را در سال ۱۹۴۵ در اولین رساله ی خود منتشر کرد بعدها رندلت و هاربین چند نماد به آنها اضافه کردند و آن را تحت عنوان استاندارد به تصویب رساندند و در جوامع بین المللی اوریگامی پذیرفته شد و تا امروز هم همان علائم مورد استفاده ی اوریگامیست ها می باشد.

انواع اوریگامی-اوریگامی مرطوب

تای مرطوب : نم تا

یکی از تکنیک های اوریگامی است که توسط آکیرا یوشیزاوا توسعه یافته است. در این تکنیک از آب به منظور نرم کردن الیاف کاغذ استفاده می شود تا راحت تر شکل بپذیرد.

معمولا از این تکنیک برای تا کردن کاغذ های خشک و ضخیم تر استفاده می شود .

در واقع با این تکنیک یک عنصر مجسمه سازی به اوریگامی اضافه شد و اریگامی (هنر کاغذ و تا) را از حالت کاملا هندسی خارج کرد. از این تکنیک عموما جهت ساخت اوریگامی طبیعت استفاده می شود.

یکی از برجسته ترین کاربران این روشEric joisel  ایریک جوی سل است که تخصص ایشان در زمینه ساخت حیوانات , انسان و موجودات اساطیری  و ماسک های اوریگامی می باشد .

از اوریگامیست های دیگری که در این تکنیک دارای تخصص هستند، رابرت جی لنگ  و جان مونترال را می توان نام برد.

در این تکنیک میتوان به کاغذ انحنا داد , که این حالت بعد از کاهش رطوبت در ساختار اوریگامی حفظ می شود و سفت و سخت می گردد.

انحنای ایجاد شده در کاغذ باعث می شود ساختارها خیلی واقع گرایانه به نظر بیایند.

برای این روش کاغذ های ضخیم تر از کاغذهای اوریگامی مناسب تر است زیرا که احتمال پاره شدن در آن هنگام مرطوب کردن و تا زدن کم تر است .