تاهای پایه در اوریگامی
Base Fold in Origami

دانلود مقاله

 


 

همانطور که می­ دانید برای اکثر علوم و هنرها یک زبان بین­ المللی تعریف می­ شود تا تمامی افراد در هر جای کره خاکی بتوانند با این زبان مشترک در مورد آن علم یا هنر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. هنر اوریگامی (هنر کاغذ و تا) نیز که یک هنر جهانی محسوب می­ شود از این قاعده مستثنی نیست. لذا در این مقاله به معرفی بخشی از تاهای پایه اوریگامی می­ پردازیم.

برای ساده سازی و درک هرچه بهتر دیاگرام­ ها و نقشه­ های ساخت اوریگامی از یک سیستم گویای خطوط و نقاط و پیکان­ ها استفاده می ­شود. در واقع تمامی نقشه­ ها و دیاگرام­ های اوریگامی از این زبان مشترک بین­ المللی بهره می­ برند. اگرچه این دیاگرام­ ها به خودی خود بسیار واضح و بدیهی هستند اما قاعده اصلی آنها رو می­ توانید به خاطر بسپارید:

لازم به ذکر است که یکسری تاهای پایه­ ای سنتی ژاپنی نیز وجود دارد که در مدل­های قدیمی این هنر نامگذاری شده­ اند. صدها و یا هزاران مدل از مدلهای معاصر و کنونی از این تاهای پایه ساخته می­ شوند. در واقع این تاهای پایه راه­ هایی هستند برای خلاقیت و نوآوری در اوریگامی مدرن.

بارها شده که در ابتدا و مقدمه­ ی بسیاری از الگوریتم­ های ساخت اریگامی، یکی از این تاهای پایه رسم شده است و شروع دیاگرام از آن می­ باشد که در واقع فرض شده است که خواننده مراحل ساخت آن تای پایه را از قبل فرا گرفته است. بنابراین لازم است کسی که اوریگامی کار می­ کند با تاهای پایه آشنایی داشته باشد.

با فرا گرفتن تاهای پایه و همچنین علائم و نشانه­ های بین­ المللی اوریگامی می­توانید به راحتی قدم به قدم با دیاگرام­ های موجود پیش بروید و برای خلق آثار زیبا دست به کار شوید.

برای آشنایی با اقسام تاهای پایه و مشاهده تصاویر بیشتر پی دی اف را دانلود نمایید.