کاربردها و فواید اوریگامی
usages and benefits of origami

دانلود مقاله

 


کاربرد­های اوریگامی

امروزه اوریگامی (هنر کاغذ و تا) تنها یک هنر جذاب نیست بلکه کاربردهای آن بسیار فراتر از کاردستی­ های کودکان است و در سال­های اخیر علاوه بر یک تفریح و سرگرمی سالم، به عنوان یک مبحث علمی مورد توجه دانشگاهیان و هنرمندان زیادی در سراسر دنیا قرار گرفته است . از کاربردهای علمی و عملی اوریگامی می­توان به مواردی همچون ریاضیات، طراحی شهری،کیهان ­شناسی و هوافضا، پزشکی و داروسازی، خودرو­سازی و بیولوژی و… اشاره کرد. در ادامه به چند نمونه از کاربردهای اوریگامی در علم و صنعت اشاره می ­شود.

رابطه عمیق و تگاتنگ ریاضیات و اوریگامی انکار ناپذیر است به عنوان مثال می توان تقسیم کردن یک پاره خط به n قسمت مساوی توسط تکنیک اوریگامی را نام برد.

کیسه هوایی که داخل خودروها تعبیه شده با نهایت دقت و ظرافت با تکنیک اوریگامی طراحی شده است.

زیست شناسان نیز از اوریگامی برای بررسی پروتئن­ها و چگونگی تحولات آنها در سلول استفاده می­ کنند.

بزرگترین تلسکوپ جهان در کالیفرنیا نیز با قوانین اوریگامی ساخته شده است.

ساختمان کتابخانه شهر سیاتل نیز با فناوری اوریگامی طراحی شده است.

تا کردن نقشه­های جغرافیایی (مانند نقشه سیستم حمل و نقل شهری) از مواردی است که امروزه مطرح شده و با کمک اریگامی می­توان به عنوان مثال تمتم قسمت های یک جاده را از ابتدا تا انتها به صورت متصل مشاهده کرد.

فواید اوریگامی

از فواید و مزایای بسیلر مهم اوریگامی می­توان به موارد زیر اشاره داشت:

زیاد شدن شوق و علاقه به طبیعت و موجودات زنده

افزایش مهارت دست­ها

هماهنگی اندیشه و عمل

تمرکز حواس و مدیتیشن ذهن

بالا بردن صبر و شکیبایی

کمک به ساخت الگوهای هنری و صنعتی به دلیل قابلیت آسان شکلگیری و عملی کردن ایده­ ها

انگیزه ایجاد ساعاتی برای بازی و سرگرمی

ارزان و در دسترس بودن

رشد نظم و ترتیب بهتر در کار­ها

پاسخگویی به نیاز خلاقیت و پویایی انسان در جهت حل معما

افزایش نتیجه گیری های منطقی و ریاضی

اوریگامی بر اساس گسترش صلح و دوستی بین تمام ملت­ها رواج پیدا نمود. معمولا کسانی که در زمینه اوریگامی فعالیت می­ کنند انسان­ های صلح جویی هستند و اوریگامی نیز به شدت این حس را تقویت می­ کند.

وقتی مشغول ساخت مدل­ های اوریگامی هستید چون مجبورید با هر دو دست کار کنید، تمام مغز شما در حال فعالیت است. طبق آخرین تحقیقاتی که دکتر کاترین شماکوف و یوری شماکوف روی مغز انجام داده­اند ، وقتی هر دو دست مشغول انجام کاری هستند ، مغز پالس­ های محرک بیشتری را دریافت می­ کند. در نتیجه کرتکس های مغز افزایش یافته و شاهد بروز خلاقیت­های بیشتری، در افرادی که اوریگامی کار می­ کنند، خواهیم بود.

طبق مطالعات بدست آمده وقتی بصورت آزمایشی دروس اوریگامی به افراد مختلف تدریس می­شد به وضوح ملاحظه می­گردید که افراد، کار با اوریگامی را به بسیاری از بازی های دیگر ترجیح می­ دهند. اوریگامی را می توان براحتی جایگزین بسیاری از اسباب بازی­ هایی نمود که نقشی در رشد خلاقیت و کارایی افراد ندارند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>