فابریک اوریگامی
Fabric origami

دانلود مقاله

 

 


 

فابریک اوریگامی مانند اوریگامی معمولی است با این تفاوت که به جای کاغذ از پارچه استفاده می کنیم. تفاوت بزرگ بین پارچه و کاغذ این است که پارچه نرم تر می باشد و نمی توان چین ها را به خوبی روی ان انداخت، مگر این که از سفت کننده پارچه استفاده کنید. سازه های اوریگامی که با پارچه ساخته می شوند گوشه های گردتری دارند و نسبت به اوریگامی سنتی نرم تر به نظر می آیند.

معروف ترین نوع اوریگامی با پارچه ناپکین اوریگامی می باشد. به طور معمول این نوع از اوریگامی در رستوران ها که دستمال سفره به صورت دکوری تزیین شده است مشاهده می شود. این کمی غیر معمول است که برای مصرف هر روز خانه از ناپکین اوریگامی استفاده شود ولی برای زمان هایی که در حال برگزاری مهمانی هستید ناپکین اوریگامی سلیقه و زیبایی بیشتری به میز غذای شما می دهد.

برخلاف اوریگامی های معمولی، ناپکین اوریگامی به این منظور ساخته می شود که باز شود و استفاده شود.

نوع دیگر فابریک اوریگامی، تا کردن حوله می باشد که بعضا Animal towel هم نامیده می شود. این مشخص نیست چه کسی و چه زمانی این شیوه را ایجاد کرد اما به وسیله خطوط کارناوال کروز محبوبیت پیدا کرد و در بعضی از کشتی های کروز هم به عنوان یک عنصر دکوری ادامه پیدا کرد.

در اوایل شب، وقتی که مسافران برای شام اتاق شان را ترک کرده بودند، پیشخدمت اتاق حوله های تا شده را در اتاق ها قرار داد. وقتی که مسافران به اتاق هایشان برگشتند حوله های بسیار زیبا و مجذوب کننده که به شکل حیوانات تا شده بودند را روی تخت هایشان دیدند.

از آن جاییکه پیش خدمت ها معمولا چندین مدل تا برای حوله های اوریگامی را بلد بودند هر شب می توانستند مدل های مختلفی از حیوانات را روی حوله ها پیاده کنند که برای مسافران تکراری نباشد. این یک المان دکوری کوچک بود که مسافران کروز به راستی عاشقش بودند.