تاریخچه اوریگامی
History of Origami

دانلود مقاله

 


از آنجا که وجود کاغذ یک پیش نیاز بدیهی برای پیشرفت اریگامی (هنر کاغذ و تا) بوده، بهتر است ابتدا اشاره­ ای به تاریخچه­ ی کاغذ داشته باشیم.

قبل از اختراع کاغذ از مواد متفاوتی برای نوشتن استفاده می ­شد که می توان به عنوان مثال از پاپیروس، طومار پوستین، پارچه،پوست درخت نام برد. چینی­ ها از پارچه های بافته شده برای این منظور استفاده می کردند.

روش ساخت کاغذ در حدود سال ۱۰۵ میلادی توسط آقای تسایی لون که وزیر کشاورزی چینی­ ها بود اختراع شد و تا حدود پانصد سال به صورت یک راز نگهداری می ­شد. در ابتدای قرن هفتم میلادی این صنعت توسط راهبان بودایی از چین به ژاپن وارد شد سپس در نیمه ی قرن هشتم میلادی و پس از استیلای اعراب مسلمان بر آسیای مرکزی، این صنعت توسط آنان به نقاط دیگر برده شد و در قرن دهم میلادی به مصر و در قرن دوازدهم میلادی به اسپانیا رسید.

پس از ورود اعراب به سیسیل این صنعت وارد ایتالیا شد و کارگاه­ های کاغذ­سازی  در سال ۱۲۷۶ در فابریانوی ایتالیا و در سال ۱۳۴۸ در تروی فرانسه آغاز به کار کردند.

از این زمان به بعد یعنی از نیمه­ ی دوم قرن چهاردهم میلادی مصرف کاغذ برای کتاب در اروپا متداول شد.

اگر چه از ابتدای همین قرن استفاده از کاغذ در انگلستان رواج یافت، ولی اولین کارگاه تولید کاغذ در قرن پانزدهم در هرتفورد انگلستان برپا شد. اولین کارگاه ساخت کاغذ در آمریکای شمالی در سال ۱۶۹۰ در راکسبرو ایجاد شد.

گروهی معتقدند که اولین بار تا کردن کاغذ در چین متداول شده است و استفاده از ماکت های کاغذی خانه برای سوزاندن در مراسم تدفین از دلایل این ادعاست . اما شکی نیست که این ژاپنی ها بودند که هنر اوریگامی را کمال بخشیدند و به عبارتی از آن خود ساختند.

طبق بیانات کالوپ (kallop) هنر اوریگامی در زمره اولین هنرها شناخته شده است که دارای رتبه برابری با هنر نفاشی و مجسمه سازی می­باشد و ژاپنی ها در جشن­ها و رسومات تشریفاتی خود از آن بهره می­بردند. به عنوان مثال هدایای خود را با اشکال دکوری اوریگامی زینت می دادند.

هوندا (Honda) نیز اشاره دارد که ابتدا کاغذ کالای گرانقیمتی بوده که در سرگرمی ها و جشن­ های اشرافی استفاده می­ شده. بنابراین این هنر محدود به مراسمات خاص تشریفاتی بوده است، مانند پروانه های کاغذی نر و ماده که برای تزیین فنجان­ ها در مراسم ازدواج استفاده می­ شده است.

اوریگامی در دوره ­های مختلف تاریخی ژاپن، حضور داشته است. در خلال دوره­ ی موروماچی (MUROMACHI PERIOD 1333 – ۱۵۷۳) اوریگامی مدرن به گونه­ای اصولی توسط یک نویسنده ­ی ناشناس نگاشته شده است. سپس در دوره­ی ادو (EDO PERIOD 1603-1867)  اوریگامی به صورت یک سرگرمی فراگیر و عمومی درآمد که البته در آن زمان orisue نامیده می شد.

اولین کتاب­های اوریگامی که شامل دیاگرام و طرح ساخت اشکال بودند در ربع اول قرن هجدهم میلادی منتشر شدند.

در دوره­ ی میجی (MEIJI PERIOD 1868 – ۱۹۱۲) اوریگامی در برنامه­ ی درسی مدارس و حتی مهدکودک­ها وارد شد تا کودکان هنر و مهارت کار با انگشتان را بیاموزند. از آن زمان به بعد اوریگامی برای سرگرمی و آموزش در مقیاس وسیع مورد استفاده قرار می گیرد.

کتاب ” چگونه ۱۰۰۰مرغ دریایی بسازیم؟ ” که در سال ۱۷۹۷ در ژاپن به چاپ رسید را می توانیم از اولین کتاب های اوریگامی به شمار آوریم .

گروهی معتقدند که در اسپانیا خم کردن کاغذ مستقل از ژاپن ابداع شد. گنجشک کاغذی اسپانیایی (Pajarita) قبل تر از قرن شانزدهم میلادی ساخته شده است. در انگلستان نیز از حدود قرن شانزدهم میلادی از روش­هایی برای تا کردن دستمال سفره بر روی میز غذا در محافل استفاده می­ شده است، که احتمالا بعدها به تا کردن کاغذ تبدیل شده باشد. هر چند امروزه آن را قسمتی از اوریگامی می دانند ولی احتمال ابداع آن به طور مستقل از اوریگامی نیز مطرح است.

در سال ۱۹۶۷‪ “انجمن بریتانیایی اوریگامی” بنیان نهاده شد که در حال حاضر از سراسر جهان عضو دارد و کتابخانه آن زمینه ی اوریگامی بسیار قابل توجه است.

پس از جنگ دوم جهانی آثار زیادی در زمینه اوریگامی به چاپ رسیده و انجمن­ های فراوانی تاسیس شده اند. از مهم ترین آن­ها می توان از انجمن بین المللی اوریگامی نام برد که توسط آکیرا یوشیزاوا بنیان گذاری شده است.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>