اوریگامی برای نجات-استفاده از اوریگامی در کیسه هوا

دانلود مقاله

 


 

در تصادفات رانندگی با سرعت بالا، یکی از اصلی‌ترین خطراتی که جان سرنشینان را تهدید می‌کند، پرتاب شدن و برخورد به شیشه جلوی اتومبیل است. تکنولوژی کیسه هوا به‎‌عنوان راه‌حلی برای نجات جان سرنشنان در اینگونه تصادفات به خودروها افزوده شد. طراحی یک کیسه هوا باید به‌گونه‌ای باشد که در چند میلی ثانیه به‌طور کامل باد شود و برای متوقف کردن بدنی که به‌سرعت در حال شتاب گرفتن است، نیروی کافی داشته باشد، در عین حال آنقدر سخت نباشد که برخورد با آن، خود موجب آسیب رساندن به فرد شود. همچنین کیسه هوا باید برای ابعاد مختلف بدن، کودکان و بزرگسالان، در سرعت‌های مختلف اتومبیل و زاویه‌های مختلف برخورد در تصادفات به‌خوبی کار کند.

طراحی چنین محصولی مستلزم استفاده همزمان از آزمایش‌های تجربی و شبیه‌سازی‌های کامپیوتری است. شبیه‌سازی فرایند باد شدن کیسه هوا قدری پیچیده است. اما همه شبیه‌سازی‌ها با تا کردن کیسه هوا و تبدیل آن به یک بسته کوچک، سپس قرار دادن آن در فرمان یا داشبورد اتومبیل آغاز می‌شود. به عبارت دیگر برای شبیه‌سازی باد شدن کیسه هوا باید ابتدا جمع شدن آن را شبیه سازی کرد.

یک شرکت آلمانی به نام مهندسی EASI، در صدد برآمد روش بهتری برای جمع کردن کیسه هوا پیدا کند و اینجا بود که پای اریگامی به این مسأله باز شد. یافتن چین‌ها برای باز کردن کیسه هوا و تبدیل آن از شکل سه بعدی خود به حالت دو بعدی، شباهت زیادی به یافتن چین‌های لازم برای تا کردن و تبدیل یک کاغذ دو بعدی به یک شکل سه بعدی دارد که این مسأله اصلی برای همه طراحان اوریگامی است.

رابرت لنگ، یکی از هنرمندان بنام اریگامی(هنر کاغذ و تا)، برای این شبیه‌سازی الگوریتمی ارائه داد که با نام “مولکول جهانی” شناخته شد. این الگوریتم راه حلی برای باز کردن چین‌ها، در مجموعه بزرگی از اشکال تا شده ارائه داده و به‌طور مستقیم در مسأله کیسه هوا بکار رفت.