اوریگامی برای نجات-اوریگامی در استنت لوله‌ای

دانلود مقاله

 


 

اوریگامی در استنت لوله‌ای

استنت یک ساختار لوله‌ای انعطاف‌پذیر است که قادر است به ابعاد بسیار کوچکی تا شده، در بدن موجود زنده حرکت کرده و به نقاط مشکل‌ساز برود. در این نقاط، استنت باز شده و وظیفه خود را برحسب نوع بیماری انجام می‌دهد. استفاده از استنت‌ها پیشرفت مهمی در تشخیص و درمان بیماری‌ها و نجات جان انسان‌ها به‌وجود آورده است.

در پیدا کردن الگوهای کارامد برای تا کردن این لوله‌های نازک، نقش اوریگامی(هنر کاغذ و تا) ظاهر می‌شود. بر این اساس یک خانواده از الگوهای اوریگامی یافته شده است که تا کردن یک استنت لوله‌ای را امکان‌پذیر می‌سازد. استنت‌هایی که به این روش تا می‌شوند، استنت اوریگامی نامیده شده‌اند.

الگوهای به‌کار رفته در استنت‌های اوریگامی، از سه نوع تا تشکیل شده‌اند: دو مجموعه از تاهای مارپیچ که بر هم عمود شده‌اند، و تاهای متقاطع. شکل‌های زیر یک نمونه از این استنت‌ها را نشان می‌دهند. در این استنت از یکی از الگوهای تا شونده با تاهای مارپیچ استفاده شده است. در شکل سمت چپ، این استنت به‌طور کامل باز و در شکل سمت راست، به‌طور کامل تاخورده و بسته شده است. همانطور که در شکل مشاهده می‌شود، وجود تاهای مارپیچ طویل، استنت را قادر می‌سازد تا با هماهنگی بالایی گسترش پیدا کند

از مزایای اصلی استنت‌های اریگامی نسبت به انواع دیگر استنت‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حجم بسته‌بندی کوجک برای عبور آسان‌تر در بدن
  • یکپارچگی بیشتر بدنه و عدم نیاز به پوشش اضافی
  • شکل‌های ساختاری ساده برای گسترش و باز شدن ایمن در بدن
  • قابلیت تغییر و اصلاح آسان برای کار کردن در مکان‌های خاص و اشکال آناتومی مختلف، که ممکن است سایر استنت‌ها قادر به کار در این شرایط نباشند.

برای مشاهده عکس ها پی دی اف را دانلود نمایید.