مسئله تا کردن کاغذ

دانلود مقاله

 


 

آیا می­دانید یک کاغذ را چند بار می­ شود تا کرد؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد، پیشنهاد می­ کنیم برای رسیدن به جواب با ما همراه شوید.

یک برگه کاغذ A4 بردارید و آن را از وسط تا کنید و دوباره آن را از وسط تا کنید و برای بار سوم.تقریبا به ضخامت ناخن انگشتتان خواهد شد. اگر می ­توانید به تا کردن ادامه دهید خواهید دید در هفتمین تا، کاغذ به ضخامت یک دفترچه درخواهد آمد. اگر شما قادر باشید که تا ده بار کاغذ را تا کنید به ضخامت دست شما خواهد رسید.

متاسفانه ممکن نیست که بتوان بیش از تقریبا ۱۲ بار تا کردن را ادامه داد. می­توانید امتحان کنید. در تای هفدهم ضخامت آن نزدیک به یک خانه­ ی دو طبقه می­ شود. سه تای دیگر ضخامت را به یک چهارم یک برج ۴۴۰ متری می ­رساند.  با۱۰ تای دیگر از اتمسفر خارج می شود. در شصتمین تا، قطر منظومه شمسی را خواهد داشت و در صدمین تا، شعاع کل جهان را خواهد داشت. شاید این موضوع نا­معقول به نظر برسد.

موضوع تا کردن کاغذ بیش از هفت یا هشت بار به نحوی که می­توان از کاغذی به هر شکل یا اندازه استفاده کرد یک چالش مشهور بود که برای سالها مورد بحث افراد گوناگون از جمله ریاضی­دانان قرار داشت.

بالاخرهBritney Gallivan  توانست مسئله تا کردن کاغذ را حل کند.

او این موضوع را مطرح کرده بود که می توان به تا زدن (ازوسط) را تا ۱۲بار انجام داد. بعد از انجام آزمایش­های گسترده او یک ورقه­ ی طلا را ۱۲ بار تا زد و رکورد را شکست.وی برای این کار از روش تا زدن جهت جایگزین(alternate directions)  استفاده کرد. اما این چالش دوباره برای تا زدن یک قطعه کاغذ مطرح شد.

او مسئله را مطالعه کرد و اولین نفری بود که توانست علت اصلی محدودیت­ها را بفهمد. او سپس معادله محدودیت تا زدن را برای هر اندازه­ ی داده شده استخراج کرد.

معادله­ های محدودیت برای تا زدن در یک جهت یا در جهت جایگزین بدست آمده بود که از یک نوار بلند کاغذ استفاده می­ شد. امتیازات هر دو رویکرد در تا زدن بحث شده اما برای تعداد زیاد تا ،تا زدن در یک جهت کاغذ کمتری می­خواهد. محدودیت تا کردن در یک جهت، بر اساس اثرهای محدود کننده جمع شونده، که ناشی از هر تا در فرآیند تا زدن است ایجاد می ­شود.

برای مطالعه ادامه مقاله پی دی اف را دانلود نمایید.